Szukaj
Close this search box.

Jak prawidłowo czyścić naczynia miedziane?

Miedź to jeden z najstarszych metali używanych przez ludzkość. Jest wytrzymała i odporna na korozję a zarazem bardzo plastyczna. Nikogo zatem nie dziwi, że miedziane produkty z powodzeniem towarzyszą nam również dziś w życiu codziennym. Niestety, wyroby miedziane po pewnym czasie pokrywają się naturalnym nalotem

Miedź po pewnym czasie traci walory estetyczne. Na jej powierzchni pojawia się nieestetyczna powłoka, którą określa się jako śniedź, grynszpan szlachetny lub patyna. To konsekwencja utleniania, czyli reakcji miedzi z tlenem. Niestety, czyszczenie miedzi nigdy nie przynosi trwałych rezultatów. Śniedź prędzej czy później pojawi się ponownie. Mimo iż jest to syzyfowa praca – niektórzy decydują się czyścić miedziane przedmioty.

Zanim rozpoczniesz czyszczenie miedzianych przedmiotów, upewnij się, czy ich powierzchnia może być czyszczona. Naczyń z satynowym i ciemnym wykończeniem nie należy czyścić aby nie uszkodzić warstw zewnętrznych. Naczynia w naturalnym kolorze miedzi można czyścić ale przez częste czyszczenie naczynie będzie ciemnieć znacznie szybciej niż nie czyszczone.
Przebarwienia miedzi nie wpływają na jej właściwości.

Sól kuchenna i cytryna

To najprostszy sposób to czyszczenie ciemnych powierzchni plasterkiem cytryny z odrobiną soli. Efekt jest widoczny natychmiast a proporcje soli do cytryny nie mają tu większego znaczenia. Miedź od razu zareaguje z sokami i zmieni kolor na różowo miedziany. Przy tej metodzie należy działać bardzo szybko ponieważ mogą powstawać smugi i przebarwienia. Po czyszczeniu należy umyć naczynie i dobrze wytrzeć. Nie zaszkodzi też polerowanie mikrofibrą lub flanelą. Niestety efekt nie utrzyma się zbyt długo i po pewnym czasie miedź znowu będzie

Proszek AURA

Proszek do czyszczenia AURA który na życzenie dodajemy do zakupionych naczyń.Proszek należy wysypać na dłoń i dodać odrobinę wody. Powstałą pastą należy dokładnie wcierać w naczynie przez ok 3 minuty i pozostawić na kolejne kilka minut. W niektórych przypadkach pierwszy etap trzeba będzie wydłuzyć np do 5 minut. Po wszystkim dobrze umyj naczynie i wytrzyj a następnie wypoleruj czystą mikrofibrą lub flanelą. Ten proszek ma identyczne działanie jak sól i cytryna ale jest o wiele prostszy i wygodniejszy w stosowaniu. Proszek można stosować we wnętrzu i jak na zewnątrz naczynia. Proszek jest w małych saszetkach i jest to mieszanina sody oczyszczonej z kwaskiem cytrynowym .

Środek POLIBOY

Środek do czyszczenia miedzi POLIBOY - messing kupfer. To świetny preparat który nie tylko czyści miedź i mosiądz ale również zabezpiecza je przed ponownym ciemnieniem. Ten środek jest idealny do czyszczenia zewnętrznych powierzchni które nie mają kontaktu z wodą. Aplikacja środka jest bardzo prosta i wygodna a przed zastosowaniem proszę zapoznać się z zaleceniami producenta.