Miedź to jeden z najstarszych metali używanych przez ludzkość. Jest wytrzymała i odporna na korozję a zarazem bardzo plastyczna. Nikogo zatem nie dziwi, że miedziane produkty z powodzeniem towarzyszą nam również dziś w życiu codziennym. Niestety, wyroby miedziane po pewnym czasie pokrywają się naturalnym nalotem
Miedź po pewnym czasie traci walory estetyczne. Na jej powierzchni pojawia się nieestetyczna powłoka, którą określa się jako śniedź, grynszpan szlachetny lub patyna. To konsekwencja utleniania, czyli reakcji miedzi z tlenem. Niestety, czyszczenie miedzi nigdy nie przynosi trwałych rezultatów. Śniedź prędzej czy później pojawi się ponownie. Mimo iż jest to syzyfowa praca – niektórzy decydują się czyścić miedziane przedmioty.
Zanim rozpoczniesz czyszczenie miedzianych przedmiotów, upewnij się, czy ich powierzchnia może być czyszczona. Naczyń z satynowym i ciemnym wykończeniem nie należy czyścić aby nie uszkodzić warstw zewnętrznych. Naczynia w naturalnym kolorze miedzi można czyścić ale przez częste czyszczenie naczynie będzie ciemnieć znacznie szybciej niż nie czyszczone.
Przebarwienia miedzi nie wpływają na jej właściwości.